July 23, 2014

Elyria
Cloudy
75°F
test

High school football: All-Lorain County teams announced

Ten players and three coaches received the top honors as the Lorain County Football Coaches Association named its all-star teams for the 2007 season.
Avon Lake senior fullback Mike Haddad was named offensive back of the year among the big schools after rushing for 1,313 yards and 24 touchdowns during the regular season, while Midview senior middle linebacker Ross Moore was named defensive back of the year after compiling 101 tackles.
Two Middies captured top honors for linemen as Robert Catalano, a senior guard, won for offense and senior defensive end Drew Ebersole, who had 18 sacks and 86 tackles, was named for defense.
Midview`s Bill Albright was named co-coach of the year among the big schools, sharing the award with Avon Lake`s Dave Dlugosz. Both coaches guided their teams to the Division II playoffs, with the Shoremen eliminating the Middies in the first round before falling to state semifinalist Ashland in the second round.
Elyria Catholic`s Cody Schuster and Wellington`s Kull McClurg shared offensive back honors in the small schools division. Both were quarterbacks and were the offensive showcase for standout teams.
Schuster threw for 2,122 yards and 18 touchdowns, while rushing for 540 yards and five scores. The Panthers went 8-3 and advanced to the playoffs before ultimately falling to Pemberville Eastwood in the regional quarterfinal.
Tyler Irwin of Avon and Nick Rados of Brookside were named co-defensive backs of the year.
Clearview`s William Payne was named offensive lineman of the year, and Joe Fitch of Elyria Catholic was named defensive lineman of the year.
Keystone`s Rob Clarico was honored as coach of the year for the small schools after leading the Wildcats to an 8-2 record, their best finish since 1971.
LORAIN COUNTY FOOTBALL COACHES ASSOCIATION
2007 ALL-STAR TEAMS
BIG SCHOOLS
OFFENSE
QUARTERBACKS
First Team: Nick Firment (Avon Lake sr.); Adam Koubek (Midview sr.); Honorable Mention: John Salter (Amherst sr.)
RUNNING BACKS
First Team: Josh Smith (Amherst sr.); Ryan Hurd (Vermilion sr.); Mike Haddad (Avon Lake sr.); Jeff Tell (Avon Lake sr.); Marc Carollo (North Ridgeville sr.); Tim Taylor (Admiral King sr.); Josiah Holt (Midview soph.); Bruce Lovett (Southview sr.).
WIDE RECEIVERS
First Team: Josh Gonzalez (Amherst jr.); Derek Barbato (Vermilion jr.); Ryan Scherer (Avon Lake sr.); Nick Rogerson (North Ridgeville jr.); Chris Kimbro (Admiral King jr.); Seryell Davis (Elyria sr.); Mike Schmittler (Midview jr.).
TIGHT ENDS
First Team: Sean Oxley (Avon Lake sr.); Rolando Carter (Admiral King sr.); Honorable Mention: Ryan Bartizal (Amherst jr.).
LINEMEN
First Team: Billy Nagel (Amherst sr.); Adam Woodall (Vermilion jr.); Sam Brown (Avon Lake sr.); Travis Spees (North Ridgeville sr.); Anthony Edwards (Admiral King sr.); Adam Daniels (Elyria sr.); Robert Catalano (Midview sr.); Honorable Mention: Matt Hevesy (Avon Lake sr.); Randy McConnell (Midview sr.).
DEFENSE
BACKS
First Team: Shawn Chrapczynski (Amherst sr.); Andy Pena (Vermilion sr.); Michael Virgin (Vermilion jr.); Kevin Mansnerus (Avon Lake sr.); Pat Stokes (Avon Lake sr.); Shane Friend (North Ridgeville jr.); Greg Shotwell (Elyria sr.); Honorable Mention: Rob Willoughby (Southview sr.).
LINEBACKERS
First Team: Matt Eibon (Amherst sr.); Jack LaForce (Vermilion sr.); Dave Henderson (Avon Lake sr.); Mike Wilson (North Ridgeville sr.); Cameron Bryant (Admiral King sr.); Ross Moore (Midview sr.); Greg Curry (Southview sr.); Honorable Mention: Justin Turner (Vermilion jr.).
ENDS
First Team: Brennan Muhic (Amherst sr.); Zach Murray (Avon Lake jr.); Rick Shawver (Southview sr.).
LINEMEN
First Team: Aaron Winemiller (Amherst sr.); Derrick Dillon (Vermilion sr.); Sean McCann (Avon Lake jr.); Aaron Grunick (Avon Lake sr.); Joe Klein (North Ridgeville sr.); Dale Linder (Admiral King jr.); Drew Ebersole (Midview sr.); Jose Martinez (Southview sr.).
SPECIAL TEAMS
PUNTERS
First Team: Eric Proszek (North Ridgeville sr.); Tyler Almeida (Elyria sr.).
KICKERS
First Team: Joe Prendergast (Avon Lake sr.); Tyler Almeida (Elyria sr.).
HONORABLE MENTIONS
(no specific position)
North Ridgeville: John Howells; Derek Lozano; Southview: Bruce Lovett; Nick Plumb; Admiral King: Andre James; Sheldon Ball; Elyria: Matt Arnold; Darian Robbins; Midview: Andrew Myers; Joe Yusko; Avon Lake: Greg Uszak; Joe Coyne; Vermilion: Kris Horton; Aaron Sooy.
SPECIAL HONORS
Offensive Back of  the Year: Mike Haddad (Avon Lake sr.); Defensive Back of the Year: Ross Moore (Midview sr.); Offensive Lineman of the Year: Robert Catalano (Midview sr.); Drew Ebersole (Midview sr.); Co-Coaches of the Year: Bill Albright (Midview); Dave Dlugosz (Avon Lake).
SMALL SCHOOLS
QUARTERBACKS
First Team: Mike Herb (Keystone sr.); Ryan O`Rourke (Avon jr.); Kull McClurg (Wellington sr.); Cody Schuster (Elyria Catholic sr.); Matt Jarrell (Columbia sr.).
RUNNING BACKS
First Team: Shane Robinson (Keystone sr.); Marquis Harrell (Avon jr.); Jayson Graham (Elyria Catholic sr.); Jacob Schuster (Elyria Catholic sr.); Brian Hart (Elyria Catholic sr.); Steve Kilgore (Oberlin sr.); Antwaun Carlton (Clearview sr.); Mike Bason (Clearview sr.); Richie Bics (Columbia sr.); Honorable Mention: Austin Gray (Wellington soph.); Anthony Hitchens (Clearview soph.); Paul Garcia (Firelands jr.).
WIDE RECEIVERS 
First Team: Kyle Gregory (Avon sr.); Erick Saunders (Wellington sr.); Jacob Schuster (Elyria Catholic sr.); Richie Baker (Elyria Catholic sr.); Chris Robinson (Oberlin sr.); James Washington (Clearview jr.); Chas Manross (Columbia sr.); Honorable Mention: Patrick Flanagan (Elyria Catholic sr.); Jarrod Ramirez (Brookside sr.).
TIGHT ENDS
First Team: Matt Herb (Keystone jr.); John Harrison (Avon sr.); Mark Calhoun (Wellington sr.); Kristian Dodson (Oberlin sr.); Honorable Mention: Joe Fitch (Elyria Catholic sr.); Zach Upton (Brookside sr.); Brett Doutt (Brookside jr.).
LINEMEN
First Team: Adam Yosa (Keystone sr.); Joe Dillman (Keystone sr.); Adam Stanczyk (Avon sr.); Mike Logan (Avon sr.); Greg Knapp (Wellington soph.); Ken Wufhoop (Wellington jr.); Joe Andulics (Elyria Catholic sr.); Nick Betka (Elyria Catholic sr.); Michael Geletka (Elyria Catholic jr.); Zach Drews (Elyria Catholic jr.); Edwin Roldan (Oberlin sr.); William Payne (Clearview sr.); Mike Cottom (Columbia sr.); Aaron Fortney (Columbia sr.); Honorable Mention: Jared Schuster (Elyria Catholic soph.); Dalton Rimbert (Oberlin sr.); Luke Williams (Firelands sr.); Paul Grattan (Brookside jr.).
DEFENSE
BACKS
First Team: Kyle Shaw (Keystone sr.); Tyler Irwin (Avon sr.); Kull McClurg (Wellington sr.); Erick Saunders (Wellington sr.); Cory Kidd (Wellington sr.); Cody Schuster (Elyria Catholic sr.); Jacob Suetta (Elyria Catholic sr.); Anthony Johnson (Oberlin sr.); Ben Cline (Vermilion sr.); Honorable Mention: Kyle Smith (Keystone jr.); Corey Callahan (Elyria Catholic sr.); Patrick Flanagan (Elyria Catholic sr.); Dugan Radeff (Avon sr.).
LINEBACKERS
First Team: Andy Fadenholz (Keystone sr.); Mike Herb (Keystone sr.); Michael Gray (Wellington sr.); Austen Gray (Wellington soph.); Joe Fitch (Elyria Catholic sr.); Brian Hart (Elyria Catholic sr.); Jacob Schuster (Elyria Catholic sr.); Jayson Graham (Elyria Catholic sr.); Nick Betka (Elyria Catholic sr.); Jacob Kenny (Oberlin sr.); Jake Niece (Firelands soph.); Nick Rados (Brookside sr.); Tony Pyles (Brookside sr.); James Magda (Columbia sr.); Honorable Mention: Alex Tabar (Avon jr.); Jon Bill (Clearview sr.); Hetrall Garcia (Clearview sr.).
ENDS
First Team: Eric Kessinger (Keystone sr.); Matt Herb (Keystone jr.); Mark Calhoun (Wellington sr.); David Zgodzinski (Brookside sr.); Honorable Mention: Vic Jenkins (Avon jr.); Shawn Stevenson (Oberlin sr.); Jacob Garver (Clearview sr.).
LINEMEN
First Team: Forrest Smith (Keystone jr.); David Pinto (Keystone sr.); Cody Mull (Wellington sr.); Dane Szente (Elyria Catholic sr.); Zach Drews (Elyria Catholic jr.); Edwin Roldan (Oberlin sr.); Torre Byers (Clearview sr.); Joe Fitch (Elyria Catholic sr.).
SPECIAL TEAMS
PUNTERS
First Team: Steve Kilgore (Oberlin sr.); Matt Deichler (Firelands jr.).
KICKERS
First Team: Cory Kidd (Wellington sr.); Lucas Wright (Clearview jr.).
HONORABLE MENTIONS
(no specific position)
Keystone: Joe Dillman; Matt Osborne; Columbia: Aaron Fortney; Matt Jarrell; Clearview: Mike Bason; Miguel Couvertier; Brookside: tony Pyles; Rudy Ackerman; Elyria Catholic: Dane Szente; Nick Betka; Avon: Adam Stanczyk; Dan Skotko; Oberlin: Jaron Hicks; Severon Holsworth; Firelands: Mike Knott; Ryan Waldran; Wellington: Greg Knapp; Mitch Campbell.
SPECIAL HONORS
Co-Offensive Backs of the Year: Cody Schuster (Elyria Catholic sr.); Kull McClurg (Wellington sr.); Co-Defensive Backs of the Year: Tyler Irwin (Avon sr.); Nick Rados (Brookside sr.); Offensive Lineman of the Year: William Payne (Clearview sr.); Defensive Lineman of the Year: Joe Fitch (Elyria Catholic sr.); Coach of the Year: Rob Clarico (Keystone).