July 30, 2014

Elyria
Mostly sunny
73°F
test

Division II district track: Vermilion girls nab two of four regional berths in high jump

EATON TWP. — Advancing to regionals is always nice, but to do it with a teammate makes the feat that much sweeter.

Vermilion’s Hannah Bartlome and Mallory Morris qualified to next week’s regional meet after earning two of the four berths up for grabs in the high jump Thursday on the first day of the Midview Division II district meet.

“That just shows the depth we have on our team,” said Bartlome, who made the regional trip with teammate Victoria Gimbden a year ago. “I’m extremely proud of Mallory and I told her she could do it. She’s a really good high jumper.”

Bartlome, the D-II state runner-up a year ago, took top billing in the event for the first time, while Morris is making her first-ever trip to the regional, which will be held at Bedford’s Bearcat Stadium next week.

“I love Hannah, she’s my best friend,” Morris said with a smile. “She’s better than me, but she helps me out and guides me. … She’s like a mentor to me.”

The state indoor high jump champ, Bartlome cleared the first six heights with ease en route to the eventual winning leap of 5-foot-2. Her lone misses were at 5-4 with the title already in her grasp.

A consistent wind at her back and the frigid temperatures caught the junior off guard, but didn’t take away her focus on the task at hand.

“It affected me a little bit,” Bartlome said. “When I was at 5-4, I was the only one left and I just wanted to get it over with because I was cold.

“I’m not that great of a jumper when it’s cold out, but I’m proud of what Mallory and I accomplished today.”

Keystone junior Jenna Quillen was third overall with a jump of 5-1, while Morris wrapped up the fourth-and-final qualifying spot after clearing 5-0.

The wet and cold conditions, along with a nagging hamstring injury in his drive leg, limited Elyria Catholic’s Lucas Ball to just one attempt in the pole vault competition.

One was all the junior needed as he soared 13-6 to wrap up third place and advance to regionals.

“We did and we said we were done,” said Ball, who injured his right hamstring in practice a week ago. “I was just trying (today) to get through and I’m not practicing all of next week, just going to therapy and everything.”

Three other area athletes will join Ball at the Lexington Regional, where the boys meet is.

Elyria Catholic freshman Ted Achladis took first in the discus and Clearview junior Gerrell Williams was first in the long jump, while Aaron Dawson of Vermilion advanced in the long jump.

Achladis flung the discus 145-2 to beat out Northwestern’s Jeff Burkholder (136-4) and Williams’ won the long jump with ease as his leap of 20-8 was good enough for a victory by more than a foot. Williams was a regional qualifier in both the high and long jump last season.

Dawson cleared 19-1½ to earn the final regional berth.

Contact Dan Brown at sports@medina-gazette.com.

Boys
(Top four advance to Lexington regional)

Team standings (through four events): 1. Northwestern 28, 2. Elyria Catholic 18, 3. Orrville 17, 4. Norwayne 14, 5. Triway 13, 6. Chippewa 11, T-7. Vermilion, Clearview, Holy Name 10, 10. Buckeye 9, T-11. Firelands, Keystone 5, T-13. Brookside, Lutheran West, Black River 2.

Individual results

Discus: 1. Ted Achladis (EC) 145-2, 2. Jeff Burkholder (Nwn) 136-4, 3. Zach Glaser (Nwn) 132-2, 4. Stephen Shock (T) 125-3.

Long jump: 1. Gerrell Williams (Cl) 20-8, 2. Kyle Strock (T) 19-7½, 3. Malachi Nolletti (Nwn) 19-7, 4. Aaron Dawson (V) 19-1½.

Pole vault: 1. Logan Studer (Nor) 13-6, 2. Nico Veemara (O) 13-6, 3. Lucas Ball (EC) 13-6, 4. Brandon Johnson (O) 13-0.

3,200 relay: 1. Holy Name 8:36.65, 2. Northwestern 8:41.49, 3. Buckeye 8:41.98, 4. Chippewa 8:45.10.

Girls
(Top four advance to Bedford regional)

Team standings (through three events): 1. Triway 24, 2. Vermilion 19, 3. Orrville 17, 4. Lutheran West 16, 5. Hathaway Brown 10, 6. Keystone 9, 7. Chippewa 7½, T-8. Coventry, Northwestern 4, 10. Firelands 2½, T-11. Brookside, Holy Name 2.

Individual results

Shot put: 1. Mariah Cruise (T) 39-5¼, 2. Emily Dawson (T) 35-0, 3. Johanna Ragland (LW) 33-0, 4. Gabriella Schultz (LW) 32-11¾.

High jump: 1. Hannah Bartlome (V) 5-2, 2. Rylee Scott (O) 5-2, 3. Jenna Quillen (K) 5-1, 4. Mallory Morris (V) 5-0.

3,200 relay: 1. Hathaway Brown 10:20.33, 2. Orrville 10:22.38, 3. Chippewa 10:27.58, 4. Lutheran West 10:29.83.